Tava jaunā prakses vieta atrodas tieši šeit

Kur dzīvot studentam?

Studentam, kurš iestājies augstskolā, jārisina daudz neskaidrību ne tikai par mācību norisi, bet arī par sadzīves jautājumiem. Turpināt dzīvot pie vecākiem, pārcelties uz kopmītnēm, īrēt vai iegādāties dzīvokli?

Kopmītnes

Kopmītne ir lētākais variants ir kopmītnes – ikmēneša maksājums galveno augstskolu kopmītnēs sākas no 50 eiro. Neraugoties uz to, ka gandrīz visām universitātēm ir kopmītnes, tajās ne visiem pietiek vietas, tādēļ rindā jāpiesakās uzreiz pēc iestāšanās universitātē. Nav vērts no universitātes gaidīt informāciju par vietu dzīvošanai, jo parasti par to paziņo rudenī. Tā kā katru gadu pirmkursniekiem ir priekšroka vietai kopmītnē, tad gribētāju ir daudz.

Pie kopmītnes plusiem bez šaubām var pieskaitīt nelielās izmaksas, iespēju pastāvīgi atrasties kopā ar kursa biedriem un iegūt jaunus draugus. Mīnuss varētu būt nepietiekams privātums, turklāt bieži vien istabas biedru vēlmes ir pārāk atšķirīgas – daži izdomā sarīkot ballīti, kamēr citiem jāgatavojas eksāmeniem. Ir vērts jau pašā sākumā vienoties par noteikumiem, kas jāievēro visiem istabas biedriem.

Viss ir atkarīgs no tā, kā jaunietis izprot “dzīvošanu atsevišķi”. Ja tā nav deklaratīva neatkarība – vēlme atbrīvoties no vecāku kontroles, bet jaunietis patiesi vēlas iegūt pilnīgu privātumu un uzņemties arī pilnu atbildību par savas dzīves materiālo pusi, jārēķinās ar vēl lielākām izmaksām.

Dzīvokļa īre

Īrēts dzīvoklis, protams, ir dārgāks nekā vieta kopmītnē, toties tajā ir krietni vairāk privātuma. Lai samazinātu izdevumus, var dzīvokli īrēt kopā ar draugiem (tādā gadījumā, piemēram, Rīgā tas izmaksā ap 100 eiro katram iemītniekam), iepriekš vienojoties par katra atbildību (piemēram, īres maksu vai komunālo pakalpojumu rēķiniem, uzkopšanas grafiku, naktsmieru) un tiesībām (piemēram, uzaicināt ciemiņus). Pirms dzīvokļa īres rūpīgi apsveriet, vai jums pietiks naudas, lai tur dzīvotu visu laika periodu, par kuru esat vienojušies.

Svarīgi paturēt prātā, ka īres maksa nebūs vienīgais izdevumu veids. Izvēloties dzīvokli, palūdziet saimniekiem uzrādīt rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem un dzīvokļu biedrības darbību. Piemēram, ja mājā nesen veikts remonts, ikmēneša maksājums remonta fondā var būt visai liels. Iespējams, varēsiet ar dzīvokļa īpašnieku vienoties, ka atbildība par šiem maksājumiem uz jums neattiecas.

Informācija: https://www.seb.lv/info/maja/kur-dzivot-studentam

Kategorijas

© 2020, Koledzaslatvija. Visas tiesības aizsargātas. Privātuma politika.

Izstrādāja

Notikumu kalendārs